BLOG

Türkler Anadolu’ya Ne Zaman Geldi?

Yazar :  | 

Anadolu’ya ilk ne zaman geldik…

 

Tarihi gerçekler gösteriyor ki, Doğu Anadolu Erken Türklerin Dördüncü Ana Yurdu.!

ÖnTürklerin, Erken Türklerin dördüncü anayurdu Doğu Anadolu’dur.
Çelo dağında Kahnı Melikan ve Tahtı Melik Zirvesi kaya resimleri,
Mazzur vadisi Giyimli köyü resimleri,
Ergani yakınlarındaki Çayönü yerleşmesi,
Put köyünde Kızlar mağarası resimleri,
Başet dağı ve Cunni mağarası yazıtları…
ve Van’ın kuzeyindeki Çilgiri köyü yazıtlarında sonradan Mısır’a hiyeroğlif olarak geçecek tamgalar mevcuttur.! –
-Kazım Mirşan –

 

Bize hep 1071’de Anadolu’ya geldiğimiz masalı anlatılır.  Şükür ki artık değişiyor!

Yine Kazım Mirşan’ın 60 yıllık çalışmaları ve bilimsel okumaları ile ortaya çıkıyor ki, Türkler Anadolu’ya binlerce yıl önce geldi.

Bunu ortaya koyan 25’den fazla taş yazıtımız bulunuyor:

Urfa Göbeklitepe Arslanlı Sıntaş, Ödemiş Beşparmak kayası, Hakkari Taht-ı Melik Tarşın, Kahn-ı Melikan Kayası, Antalya Beldibi Mağarası, Hakkari Sat Dağı, Van Kızların Mağarası ve Beşet Dağı, Erzurum Cunni Mağarası, Keban Norşuntepe, Konya Çumra Çatalhöyük, Hakkari Çilgiri, İstanbul Erenköy, Ankara Kırkkonalar Yazıtı, Eskişehir Yazılıkaya, Ankara Polatlı Yassı Höyük, Denizli Madalyon Yazıtı, Antalya Side Yazıtları ve Sinop Kapıüstü Yazıtı…

Bunlar içinde Çatalhöyük, Konya Ermenek ve Erenköy’teki yazılar OK ve ON gibi tamgalarımız; atalarımızın kim olduğunu ve nasıl bir inanca sahip olduklarını gayet açık gösteriyor.

Özellikle İstanbul’da inşaat kazısında bulunan Erenköy yazıtı. Bu kadar önemli bir mirası bürokratik zihniyet ve kısır tarih bakışından dolayı neredeyse sahipsiz kalıyordu.

Midas yok ama birilerinin kulakları “eşşek” dahi değil

Eskişehir Yazılıkaya’da ise br başka tarihsel çarpıtma söz konusudur.
1860 yılında bulunan, 17 mt yüksekliğinde 400 m2’lik bu abide de sahipsizdir. Onu okumaya çalışan William Leake, birkaç harften yola çıkarak MİDAS diye bir kelime uyduruyor. Ve bu yazıtı Yunan kültürü gibi oraya koyuyor. Bu yıllarca böyle anılıyor. Dahası buna bağlı olarak da Ankara Polatlı’da Nidas’ın sözde mezarı dahi bulunuyor. Ancak o yazının nasıl okunduğu açıklanamadı.

Buradaki yazıları doğru olarak yine Kazım Mirşan okudu. Bu Türk yazıtına, 15 yıl önce bilim adamları davet edildi. Okundu açıklandı ama 15 yıldır ses çıkmadı. Firig mirig, arkaik Yunan dediler ama Türk diyemediler. Bunlar bize ait ve sahip çıkılması lazım.

(Çatalhöyük ve Erenköy ve Eskişehir)

Özetle: 

Tamgalı”da Tamgalısay (ilk Türk tamgaları,10.000 yıllık 1.000 piktoğraf), Ceti – Yedi Su yazıtlarıYakutistan”da Baykal-Lena yazıtlarıTuva”da Uluğ-Kem Sülyek Köyü-Karayüz yazıtı,İtalya”da Etrüks yazıtları,Moğolistan”da Kül Tigin yazıtları,Yenisey yazıtları (şimdilik bilineni 107 tanedir), Rusya Uluğ Kem,Şülyek Köyündeki Yazılıkaya Karayüz yazıtıAltaylar”daki Pazırık Kurganı ve yazıtları,Anadolu”daAntalya Side yazıtı,Eskişehir”in Han İlçesindeYazılıkaya ve Uçuz yazıtlarıAnkara Polatlı Yassı Höyük yazıtlarıErenköy yazıtıErgani yakınındakiÇayönü yerleşmesiGevaruk yaylası Özalp ilçesinde Pegan köyü ResimleriSalyamaç Köyü yakınındaki Cunni Mağarası yazıtlarıSat köyü civarındaki Sat Dağı resimleriSide Harabeleri yazıtlarıVan Tirşin yaylası Çilgir köyü yazıtlarıKonya Çatalhöyük yazıtlarıAnkara Polatlı da Yassı Höyük”teki Erken Türk yazıtları,Hakkari de Gevaruk yaylası Sat Köyü tamğaları, Antalya daBeldibi mağarasındaki tamğalar,Şanlıurfa Göbekli Tepedeki tamğalarHakkari Çelo DağıKahn-ı Melik ve Taht-ı Melih kaya üstü resimleriVan BölgesindeCilo dağı Put Köyünde Kızların Mağarasında ki resimlerBaşet Dağında Kaya üstü yazıtları,Erzurum ili Karayazı ilçesi Salyamaç Köyünde Cunni Mağarası yazıtlarıBurdur Hacılar Höyüğünde kaya yazıtları,Çatalhöyük yazıtlarıVan Tirşin alanı Çilgiri Köyü yazıtları,İstanbul Erenköy yazıtları,Antalya”da Beldibi”nde Side YazıtlarıSinop kalesinde kapı yazıtlarıTrabzon Mağara YazıtlarıSuriye Lazkiye”de Ras Şamra” da Ugarit yazıtlarıEge denizi Lemnos Adası yazıtları(….) şu ana kadar bulunan ve bilinen eserlerden bazılarıdır.

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya haber eve nargile antalya temizlik işleri