BLOG

Dedemiz Norveç’te Bastona Yazmış

Yazar :  | 

Evet, Norveç’te bulunan tahta yeni ama runik harfler (tamgalar) Asya kökenli ve bincerce yıllık miras…

 

Norveç’te iklimin değişmesiyle birlikte buzul altında saklı arkeolojik nitelikli eserler açığa çıkmaya başladı. Newsweek’ten Kastalia Medrano’nın haberine göre; arkeologlar Norveç buzullarından 2.000’den fazla arkeolojik eser çıkardı.

 

Avrupa’da izlerimiz bulunmaya devam ediyor

 

2011’den beri Buzul Arkeolojisi Programı’nın Buzun Gizemleri Projesi çerçevesinde, Birleşik Krallık ve Norveç’ten arkeologlar, Norveç’in en yüksek dağlarının bulunduğu Oppland buzullarını araştırıyor. MÖ 4.000 yılına kadar uzanan binlerce tarihi eseri açığa çıkardılar. Tahta kayaklar, neredeyse hiç bozulmamış Tunç Devri okları, tahta miller, Viking kılıçları, kıyafetler ve yük atlarının kafatasları bulunan eserler arasında.

Bulunan bir tahta üzerinde de atalarımız,
Ön-Türk tamgalarına benzeyen işaretler de var.

 

Ama Oslo Üniversitesi araştırmacıları buna şu yorumu getirdi: Latin alfabesinin kabul edilmesinden önce yazmak için kullanılan runik alfabesinde yazılmış bir yazıt.
Bu yazıtların çevirisi genellikle çok belirsizdir ve araştırmacılar çoğu zaman doğru anlam konusunda anlaşmazlığa düşerler. (Bu çubuk, Radyokarbon ile, DS 11. yüzyıla tarihlendirildi.

Evet, bulunan tahta yeni ama runik harfler Asya kökenli ve bincerce yıllık mirastır…

 

(DailyMail / 24 Ocak 2018)

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya haber eve nargile antalya temizlik işleri