BLOG

Fikrimizi Önce Taşa Vurduk

Yazar :  | 

Fikrimizi Önce Taşa Vurduk, Yazdık

Asya’nın ortasında Baykal ve Balkaş, Issık göllerini, Ala Tau (Tanrı dağlarını) ve en eski yerleşim bölgesi olan Yedi Su’yu da içine alıp kucaklayan ve Hazar Denizine kadar uzanan bugünkü Altay, Tuva, Kazakistan ve Kırgızistan toprakları, ilk yazının ortaya çıktığı yerlerdir.

Mağara resimleri ve Sıntaşlar“dan (anlam ifade eden heykelcik) sonra piktogramlar (resim vasıtası ile düşünceyi belirten yazı) 20.000 yıl önce, petroglifler (Kaya resimlerinin değişmiş ve yazılardaki sembol şekillere dönüşmüş biçimi ) 15.000 yıl önce, tamgalar (ilk harf sembolleri) 10.000 yıl önce, harfler ve sonunda alfabeye geçişin dünyada ilk örneklerinin olduğu yer Türkistan topraklardır.

Taşa vurduğumuz ilk izlerin olduğu tarihi üçgenimiz şudur:

Talas-Tamgalı Say- Issık üçgeni

Bu üçgendeki Tamgalı Say, zamanında bir deniz kenarıdır.

 

Talas-Tamgalı Say- Issık üçgeni

Artık hayvanlardan ziyade, hayatı, kainatı resmetmeye başladığımız 4 bin adetten fazla ilk tamgamızın sergilendiği Tamgalı Say’da KÜN-AY (Kün-Eki) isimli bir ata eserimiz vardır ki; yolculuğumuzun, medeniyetimizin, felsefemizin, gelişmişliğimizin ne aşamada olduğumuzu çok iyi gösterir.

Kün-ay: Beye kut verme merasimi

kün-ay ile ilgili görsel sonucu

Atalarımızın, hayat ve kainat anlayışındaki gelişmeyi gösteren bir diğer konu da; keçi ve öküz gibi hayvanlarda, boynuzların “anormal” uzun ve göğe doğru, Tanrıyı (Rab, ÖK, Allah) işaret eden biçimde çizilen kaya resimleridir. Bu, yalnız Türkistan’da değil, yayıldığımız her coğrafyada böyledir. 3 bin 700 metrede, Kırgısiztan’daki Saymalı Taş bölgesinde da 90 bin adet kaya resimlerinde de bu tekamül (gelişme) görülüyor.

tamgalı say ile ilgili görsel sonucu
Boynuz resmi, Tamgalı Say (Kazakistan)

Yazmaya da başladık…

Mirşan’ın tespitlerine göre; Yenisey’daki Uluğ-Kem bölgesi, atalarımızın yazıya ilk başladıkları yerdir.

ÜVE yazıtı olarak bilinen bu eser, yazıt bugün maalesef bir hacethane gibi kullanılmaktadır. Aynı kaderi Tamgalı Say da yaşamaktadır. Korumasız ve sahipsizdirler. Ve bizlere ait, gün yüzüne çıkmamış yüzlerce tarihi yazıt ilgimizi beklemektedir. Bu eserlerimiz en az 10 bin yıl yaşlarındadır.

ÜVE yazıtımız

tamgalı say ile ilgili görsel sonucu

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya haber eve nargile antalya temizlik işleri