Genel

Hiyeroglif Yazılarının Öncüleri Bulundu

Yazar :  | 

ÖnTürk tarihi ile bağları bulunan, Antik Mısır şehri Elkab’da keşfedilen 5.200 yıl öncesine tarihlenen anıtsal hiyeroglifler, Mısır’ın hiyeroglif yazısının nasıl ortaya çıktığına dair fikir oluşturabilir.

 

Yeni keşfedilen bu panelde bir boğa kafası, sırtları birbirine dönük iki ve onların arasında boyunları hizasında bir kel ibis kuşu bulunuyor. Bu düzenleme Mısır’da daha sonraları da yaygın olarak kullanılan Güneş döngüsü ve parlaklık kavramı ile özdeşleştiriliyor.

Daha evvel hiçbir şekilde fark edilmemiş ve kayıt altına alınmamış olan bu yazıtlar, Antik Mısır yazı sistemleri tarihinde büyük öneme sahip. Bulunan yazıtlar, Antik Mısır hiyeroglif yazısının oluşum sürecindeki bazı en erken sembolleri barındırıyor ve bu da Mısırlıların bu yazı sistemini nasıl oluşturduklarına dair önemli kanıtlar sunuyor. Mısır’daki çoğu kaya betiminin Nil’e paralel olan ya da çöle doğru ilerleyen ana yollar üzerinde bulunduğunu belirten araştırmacılar, bu betimlerin özellikle yolların kesişim noktalarında ve seyahat sırasında durulabilecek yerlerde bulunduğunu belirtiyor

https://phys.org/news/2017-06-archaeologists-earliest-monumental-egyptian-hieroglyphs.html

https://www.egyptindependent.com/yale-mission-makes-5500-years-discovery-hieroglyphic-egypt-desert/

https://egyptology.yale.edu/

 

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya haber eve nargile antalya temizlik işleri