BLOG

Tarihte Türklerin Bıraktığı Bazı Medeniyetler

Yazar :  | 

Yaptığımız Bazı Medeniyet Eserleri…

 

Uygur TURFAN-Karız su kanalları

Günümüzün politik malzemesi; otoyollardan, duble yollardan, kanallardan bahsetmiyoruz.
Atalarımız; Tanrı Dağlarından topladığı suyu 60 km çölün 140-150 mt altından geçirerek (buharlaşmayı önlemek için) Turfan’daki yerleşim birimlerine götürdü. Bu sayede anlıyoruz ki, “turfanda” kelimesi o asırlardan mirasımızdır.

Ve kanallar çölün altından ağ gibi örülmüş. Yeraltı su kanallarının toplam boyu 5000 km. Bu kanal ağında belli aralıklarla çıkrıkları olan kuyular açılmış. Kuyular 90, 80, 70, 60 en son Turfan ’da 10 metrenin altıda. Sistem tamamıyla yer çekimi kuvveti ile çalışıyor…

D.Ö 460’da, dehaya ve teknolojik felsefeye bakar mısınız?

Kanal planı

(1): süzgeçlerden tünellere geçiş
(2) : su taşıyıcı tüneller
(3) :kanalların açıkta giden kısmı
(4) :dikey delikler
(5) : arklar, su taşıyıcıları
(6) :sulamalı tarım alanı
(7) :su geçiren kumsal toprak
(8) :ekim toprağı
(9) : kanal akım meyili

 

Taklamakan, Küçük Irmak Prensesi

Doğu Türkistan’ın Lopnur Bölgesi’nde D.Ö 1800’e ait olan bir mumyaya “Küçük Irmak Prensesi dendi. Doğu Türkistan’da daha önce de Kiroren Bölgesi’nde mumyalar bulunmuştu. Bulunan Kiroren mumyaların yaş tayini, Karbon-14 (C-14) yöntemiyle yapılmıştı ve günümüzden 3.800 yıl öncesine ait oldukları tespit edilmişti. Bu mumyalar Doğu Türkistan’ın baş şehri Urumchi’deki bir müzede sergilenmektedir. Neredeyse canlı olan mumyanın börüsü, giysileri ve tamgaları ile atalarımıza ait olduğu kesindir. Ve nasıl bir mumyalama tekniğidir ki, neredeyse canlıdır prenses. Demek ki atalarımızın uygarlık seviyesi 4 bin yıl önce bu kadar yüksekte bulunuyor.

Küçük Irmak Prensesi

Çinliler ancak D.Ö 350’lerde devlet kurdu. Bizim atalarımız ise yüzyıllarca önce oralarda bilim, felsefe, sanat eserleri oradaki, bunların oluşmasının bin yıllar alacağı bir gerçektir. Dahası ilk Çin yazıtlarında Öntürk harfleri vardır.

Ve dahası Çinliler yazı yazmaz, resim yapar, çizer ve resmi zaman içinde çizgi haline getirir. Yani bizi 14 bin yıl önce yaşadığımız aşamadadır ve orada kalmıştır.

 

Çin ve Türkçe yazı örnekleri:
Aşağıda, İlk Çin alfabesi olarak kabul edilen yazıtta, Öntürk tamgalarının çokluğu dikkat çekicidir.

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya haber eve nargile antalya temizlik işleri