BLOG

Tofaş Yalnız Araba mı?

Yazar :  | 

Tofaş, Hacı Murat ve Mike Cem arasındaki ilginç benzerlik nedir?

Merhum Vehbi Koç’un İtalya Fiat ortaklığında, 1968’de kurduğu Tofaş, yalnız bir otomobil üretim bandı değildir.

Hacı Murat’le halkın gönlüne taht kuran, efsaneleşen Tofaş, Koç grubunun modern yönetim tarzı ile bugün otomotivin dışında sosyal alanlarda da öncülükler yapmaktadır.

Tofaş, Türkiye’nin en büyük 5 antik şehir kalıntısından biri olan ve 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren, Denizli’deki Hierapolis Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına 2005’ten bu yana destek vermektedir.

Tofaş, son iki yılda, Hierapolis’te ortaya çıkarılan Ploutonion Kutsal Alanı’nın kazı ve restorasyonun tamamlanmasına destek olmasının yanında, kazıda ortaya çıkarılan Hades heykelinin koruma amaçlı restorasyonunu tamamlanmasını da sağladı.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “…Bu mirası en iyi şekilde korumak ve kültürler arası köprü kurmak, bizim için çok değerli” dedi.

Pamukkale ve Denizli civarını gezenler görmüştür. Son 20 yılda yapılan kazı çalışmaları, bambaşka bir manzarayı ortaya çıkardı. Ata mirası ve insanlığın ortak mirasına sahip çıkmak böyle olmalıydı zaten.

Koç grubuna yeniden teşekkür ederim.

Bu arada Opet reklamında Hacı Murat’ı tekrar efsaneleştiren (Mike) Cem Yılmaz da bu tarihi destek yolculuğuna katılmalıdır.

Tarihi ve kültürel mekanların, Cem Yılmaz tarafından tanıtıldığını düşünsenize…

O zaman Cem Yılmaz, medyadaki kısır haberler yerine, başarı ile yaptığı işin, zeka açıcı özelliği öne çıkmış olur.

Gençlere de bu örnekler lazım kanımca… Ne dersiniz?

O zaman “Arabanın hakkını ver“, “Atalarının, tarihinin hakkını vere” dönüşebilir.

Not: Kuruluşundan sonra 1971’de halk adı Hacı Murat olan 124 modeli ile üretime başlayan Tofaş, 131, “Kuş” serileri, Fiat, Tempra, Tipo, Uno, Palio, Albea, Marea, Doblo, Aegea gibi modellerini üretti.

Tofaş, diğer bir deyişe Türkiye Otomobil Fabrikaları Anonim Şirketi. Fiat’ın bünyesinde 1968 yılında kuruldu. Tofaş, ülkemizin önemli bir sembolü olmuş durumda. Büyük şehirlerin ekonomik olarak yoksul bölgelerindeki ailelerin binek arabada tercihleri arasında ilk sırada yer alan Tofaş, günümüzde mizah aracı olarak da revaçtadır.
Bir dönem üniversitelerin kapısında “Kuşlar Giremez” efsaneleri de sıklıkla duyulmuştur.

Öte yandan 1974’lü yıllarda hacca arabayla gitme serbest bırakılınca, ulaşım aracı Murat 124 olmuş, hacca bu araçla epeyce giden olmuştu. Böylece tarihte bir araç ilk defa Hacı olmuştu. Oysa diğer otomobil markalarının böyle bir tarihi deneyimi olmamıştı.

bir görüş bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

antalya haber eve nargile antalya temizlik işleri